Aktualności Aktualności

Powrót

Górska Odyseja- Mniej plastiku w Beskidach

Górska Odyseja- Mniej plastiku w Beskidach

Piąty etap akcji objętej patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych już za nami. Majowa Górska Odyseja zakończyła się lokalną akcją sprzątania brzegów rzeki Soły w Węgierskiej Górce.

Śmieci to problem, który powraca. Na szczęście obok codziennej pracy leśników oraz służb samorządowych coraz częściej do akcji sprzątania włączają się podmioty komercyjne i osoby prywatne.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Grupa wolontariuszy pod przewodnictwem podróżnika Dominika Dobrowolskiego maszeruje górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski - od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój i sprząta górskie i leśne szlaki z plastikowych śmieci.

Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W jeden weekend w miesiącu grupa pokonuje każdorazowo od 70 do 100 km. Wędrówce towarzyszą ekologiczne webinary i prelekcje dla dzieci w szkołach, a także plenerowa wystawa zdjęć śmieci zebranych na wcześniejszych etapach akcji. Obecnie wystawę można oglądać Żywcu i w Oleśnicy.

Do akcji aktywnie włączyli się leśnicy. Wspieramy uczestników organizacyjnie i merytorycznie.

Tylko w 2020r. Lasy Państwowe przeznaczyły już 3mln złotych na wywiezienie zebranych odpadów.

16 maja wspólnie zebraliśmy kilkadziesiąt worków odpadów.

Ważnym aspektem akcji jest także jej rola edukacyjna.

Jak mówi Przemysław Przybylski z Credit Agricole „Akcja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem nadmiaru jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, pozostawianych w górach przez turystów”.

Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, organizowanej wspólnie przez Dominika Dobrowolskiego oraz bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL. Akcji patronują Lasy Państwowe i stowarzyszenie Program Czysta Polska.