Asset Publisher
Obszary Natura 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha
Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.
Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.
Przeczytaj więcej o sieci Natura 2000.
W granicach Nadleśnictwa Węgierska Górka znajdują się trzy obszary chronione sieci Natura 2000. Są to dwa obszary ochrony siedlisk i jeden ochrony ptaków:
· PLH240005 – „Beskid Śląski" Beskid Śląski charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością. Stwierdzono tu występowanie 16 typów siedlisk z załącznika I Dyrektywy siedliskowej, w tym bardzo rzadkie dolnoreglowe bory na torfie (Bazzanio – Piceetum). Cenne są również dość licznie występujące jaworzyny z miesięcznicą na stromych, skalistych zboczach. Beskid Śląski posiada największą w polskich Karpatach liczbę jaskiń i schronisk skalnych, a także różnorodnych powierzchniowych form wychodni skalnych z którymi związane są zbiorowiska naskalne i szczelinowe. W lasach i poza lasami spotykane są cenne zbiorowiska ziołoroślowe, łąkowe, pastwiskowe i bagienne z rzadkimi gatunkami chronionymi, w tym z rodziny storczykowatych.
· PLH240006 – „Beskid Żywiecki" Beskid Żywiecki charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością. Stwierdzono tu występowanie 21 typów siedlisk z załącznika I Dyrektywy siedliskowej, w tym rzadkie górskie torfowiska wysokie i borówczyska bażynowe. Cenne są również dość licznie występujące jaworzyny z miesięcznicą na stromych, skalistych zboczach. W Beskidzie Żywieckim występuje szereg różnorodnych powierzchniowych form wychodni skalnych z którymi związane są zbiorowiska naskalne i szczelinowe. W lasach i poza lasami spotykane są cenne zbiorowiska ziołoroślowe, łąkowe, pastwiskowe i bagienne z rzadkimi gatunkami chronionymi, w tym z rodziny storczykowatych
· PLB240002 – „Beskid Żywiecki" obszar specjalnej ochrony (ostoja ptasia) utworzony głównie z powodu istnienia gniazdującej populacji głuszca o liczebności większej niż 1% populacji krajowej, a także z powodu występowania szeregu gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej. Obszar Beskidu Żywieckiego jest jedną z najważniejszych krajowych ostoi głuszca, orła przedniego, derkacza, dzięcioła trójpalczastego i białogrzbietego. 1 %populacji krajowej przekraczają także populacje dzięcioła zielonosiwego, puszczyka uralskiego, sóweczki i włochatki. Obszar ostoi jest niemal identyczny z opisaną powyżej ostoją siedliskową PLH240006 za wyjątkiem dwóch oderwanych obszarów które nie należą do ostoi ptasiej, tj. stoków góry Grojec i fragmentu Pasma Pewelskiego. W granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa zasięg i powierzchnia ostoi ptasiej jest identyczna z ostoją siedliskową.
Asset Publisher
Las dla wody- woda dla lasu
Las dla wody- woda dla lasu
Funkcje lasu to jeden z najchętniej poruszanych tematów leśnych zajęć edukacyjnych. Wśród najważniejszych wymieniana jest funkcja wodochronna. Choć układ las-woda pozostaje tematem niejednego doktoratu, to spróbujmy prześledzić najważniejsze aspekty tego związku.
Las dla wody
Las w znacznym stopniu ogranicza skutki gwałtownych wezbrań (powodzi) poprzez tzw. „spłaszczenie" i wydłużenie wezbrań- jednocześnie jednak sam nierzadko ponosi straty. Nadleśnictwo Węgierska Górka szczególnie dotkliwie odczuło skutki powodzi w 2010r. kiedy to trzykrotnie w ciągu roku ucierpiała infrastruktura leśna.
Dzięki dużej chłonności gleb leśnych, las niczym gąbka chłonie wodę w czasie jej dostępności, magazynuje ją i oddaje w okresach suszy terenom położonym w niższych częściach zlewni- zdolność tą nazywamy retencją. Jednocześnie las staje się największym filtrem biologicznym poprzez filtrację zanieczyszczeń i ochronę przed zamulaniem.
Leśnicy zdają sobie sprawę z tej funkcji i uwzględniają ją podczas planowania infrastruktury leśnej. Przykładem będą tu chociażby drewniane wodospusty, które zainstalowane na większości dróg stokowych Nadleśnictwa Węgierska Górka, odprowadzają nadmiar wody bezpośrednio do lasu. Lasy wodochronne stanowią wszak ponad połowę powierzchni naszego Nadleśnictwa- aż 5180 ha.
Woda dla lasu
Trwałość lasu w znacznym stopniu zależy od właściwych stosunków wodnych.
Skutki niedoborów wody lasy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego odczuły bardzo dotkliwie w czasie klęski zamierania świerczyn. To właśnie długotrwałe okresy suszy obok zanieczyszczeń powietrza osłabiły dodatkowo Świerki, wystawiając je na łatwy atak ze strony kornika drukarza.
Dostatek wody sprzyja również powstawaniu siedlisk szczególnie cennych przyrodniczo, które są miejscem występowania rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. W Nadleśnictwie Węgierska Górka przykładem tu będą chociażby las łęgowy w Dolinie Zimnika (w pobliżu źródełka Zimnik) oraz znajdujący się w masywie Lipowskiej i Rysianki, chroniący torfowiska wysokie- rezerwat lipowska.