Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty Edukacyjne

Nadleśnictwo Węgierska Górka w ramach edukacji Przyrodniczo leśnej dysponuje Izbą Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Węgierskiej Górce, Izbą edukacji przyrodniczo-leśnej "Pod Jodłą" w Kamesznicy  oraz 4 ścieżkami przyrodniczo-leśnymi „Gościnny Las", „Doliną Zimnika" i „Trakt Cesarski", "Park Dworski w Kamesznicy".

Szacujemy, że te obiekty edukacyjne są rocznie odwiedzane przez kilka tysięcy osób.

Izba Edukacji Przyrodniczo Leśnej dysponuje salą wykładową przygotowaną na przyjęcie ok. 30 osób. Sala wyposażona jest w mikroskopy i lupy stereoskopowe oraz sprzęt multimedialny. W izbie znajdują się eksponaty zwierząt i ptaków są tu m. in.: niedźwiedź, głuszec, wydra, ryś – które w naszym środowisku naturalnym bardzo rzadko występują. Znajduje się tu wiele barwnych tablic i gablot obrazujących m.in. różne gatunki drzew owadów i roślin. W izbie mogą odbywać się warsztaty ekologiczne, lekcje nauki o środowisku. Do dyspozycji są czasopisma i książki oraz istnieje możliwość obejrzenia wielu filmów dydaktycznych z zakresu leśnictwa. Izba przystosowana jest do przyjęcia osób na wózkach inwalidzkich.

Ścieżki „Trakt Cesarski", „Gościnny Las" i „Doliną Zimnika" znajdującę na terenie Nadleśnictwa mają za zadanie przybliżyć florę i faunę naszych lasów, jak również tak trudny i odpowiedzialny zawód leśnika.

Ścieżka „Doliną Zimnika" usytuowana w dolinie Leśnianki w bardzo malowniczym miejscu pomiędzy Górami Skrzyczne i Ostre. Dolina ta to jedna z najniżej usytuowanych, które nie są zmieszkane przez ludzi i gdzie rośnie wiele rzadkich gatunków roślin.

Ścieżka „Trakt Cesarski" usytuowana wzdłuż traktu- drogi wybudowanej w XVIII w łączącej Kraków z Wiedniem. Znajduje się tu także Fort z okresu drugiej wojny światowej.

Mamy nadzieję, że udostępnienie Izby i Ścieżek przybliży dzieciom, młodzieży oraz dorosłym zarówno turystom jak i lokalnej społeczności piękno przyrody i uroki naszego regionu.