Wydawca treści
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka ochroną pomnikową objętych jest 5 obiektów:
1. „Malinowska Skała" – wychodnia drobno- i średnioziarnistego zlepieńca warstw godulskich, ok. 60 m na pn. od szczytu Malinowskiej Skały. Wychodnia ma urozmaiconą rzeźbę, w tym sporą niszę pochodzenia wietrzeniowego i jest często uważana za symbol Beskidu Śląskiego: często powielana na ilustracjach i kartach pocztowych. Ochroną pomnikową została objęta w roku 1977.
2. Jaskinie" „Chłodna" i „Przed Balkonem" (niekiedy nazywana „Pod Balkonem"). Obie o genezie tektonicznej utworzone w górnych warstwach godulskich. Ich długości wynoszą odpowiednio 117 i 45 m. Ochroną pomnikową zostały objęte w roku 1993. Obecnie ich status pomników przyrody ma znaczenie jedynie formalne ponieważ od roku 1996 zostały objęte wyższą formą ochrony, tj. weszły w skład rezerwatu „Kuźnie".
3· Klon Jawor (Acer pseudoplatanus L.) w wieku ok. 260 lat, mierzy ponad 4 m obwodu, a wysokość jaką już osiągnął to 25 m, rośnie w masywie Romanki. Drzewo jest jednym z reliktów dawnej puszczy karpackiej.
4· Żywotnik zachodni(Thuja occidentalis) znajduje się w Kamesznicy. Oprócz statusu pomnika przyrody objęty jest ochroną w ramach zabytkowego zespołu dworsko – parkowego.
Najnowsze aktualności
Las dla wody- woda dla lasu
Las dla wody- woda dla lasu
Funkcje lasu to jeden z najchętniej poruszanych tematów leśnych zajęć edukacyjnych. Wśród najważniejszych wymieniana jest funkcja wodochronna. Choć układ las-woda pozostaje tematem niejednego doktoratu, to spróbujmy prześledzić najważniejsze aspekty tego związku.
Las dla wody
Las w znacznym stopniu ogranicza skutki gwałtownych wezbrań (powodzi) poprzez tzw. „spłaszczenie" i wydłużenie wezbrań- jednocześnie jednak sam nierzadko ponosi straty. Nadleśnictwo Węgierska Górka szczególnie dotkliwie odczuło skutki powodzi w 2010r. kiedy to trzykrotnie w ciągu roku ucierpiała infrastruktura leśna.
Dzięki dużej chłonności gleb leśnych, las niczym gąbka chłonie wodę w czasie jej dostępności, magazynuje ją i oddaje w okresach suszy terenom położonym w niższych częściach zlewni- zdolność tą nazywamy retencją. Jednocześnie las staje się największym filtrem biologicznym poprzez filtrację zanieczyszczeń i ochronę przed zamulaniem.
Leśnicy zdają sobie sprawę z tej funkcji i uwzględniają ją podczas planowania infrastruktury leśnej. Przykładem będą tu chociażby drewniane wodospusty, które zainstalowane na większości dróg stokowych Nadleśnictwa Węgierska Górka, odprowadzają nadmiar wody bezpośrednio do lasu. Lasy wodochronne stanowią wszak ponad połowę powierzchni naszego Nadleśnictwa- aż 5180 ha.
Woda dla lasu
Trwałość lasu w znacznym stopniu zależy od właściwych stosunków wodnych.
Skutki niedoborów wody lasy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego odczuły bardzo dotkliwie w czasie klęski zamierania świerczyn. To właśnie długotrwałe okresy suszy obok zanieczyszczeń powietrza osłabiły dodatkowo Świerki, wystawiając je na łatwy atak ze strony kornika drukarza.
Dostatek wody sprzyja również powstawaniu siedlisk szczególnie cennych przyrodniczo, które są miejscem występowania rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. W Nadleśnictwie Węgierska Górka przykładem tu będą chociażby las łęgowy w Dolinie Zimnika (w pobliżu źródełka Zimnik) oraz znajdujący się w masywie Lipowskiej i Rysianki, chroniący torfowiska wysokie- rezerwat lipowska.